Nauka jazdy – kto nadaje się na kierowcę?
Czy każdy z nas nadaje się na kierowcę? Niestety nie. Są osoby, które powinny z daleka trzymać się od kierownicy dla własnego dobra. Potwierdza to rzeczywistość i deklaracje wielu niezmotoryzowanych. Co cechuje niewłaściwego kierowcę? Jaki powinien być ten właściwy? Warto znać odpowiedzi na te pytania zanim podejmiemy się nauki jazdy. Po analizie własnej osobowości i codziennych zachowań przekonamy się, czy prawo jazdy jest dla nas odpowiednim rozwiązaniem.
Cechy dobrego kierowcy
Kierowca powinien być przede wszystkim osoba rozważną i ostrożną. Dzięki tym dwóm cechom uniknie niepotrzebnych wypadków o przykrych konsekwencjach i nie będzie stanowił zagrożenia na drodze. Przyda się mu również odpowiedni refleks, który umożliwia podejmowanie szybkich reakcji na drodze, gdzie warunki jazdy szybko ulegają zmianom. Odpowiedzialność za swoje zdrowie i życie oraz pozostałych uczestników ruchu to kolejna ważna cecha. Nie można być obojętnym na dobro innych jadąc z szybkością bez opamiętania.
Cierpliwość okazuje się niezbędna, gdy pojawiają się wielokilometrowe korki. Również podzielność uwagi oraz koncentracja polegająca na prawidłowym prowadzeniu pojazdu i czujnej obserwacji otoczenia powinna odznaczać każdego posiadacza prawa jazdy. A w sytuacjach kryzysowych powinien także wiedzieć kiedy zdecydować się na wybór takich usług, jak pomoc drogowa pruszków. Warto dodać, że cechy te są do wypracowania podczas nauki jazdy. Wystarczy skupić się na ich osiągnięciu.
Cechy złego kierowcy, który nie powinien siadać za kółkiem
Prawa jazdy nie powinny otrzymywać osoby nerwowe i niecierpliwe. Mogą bardzo szybko spowodować wypadek, a jazda z nimi nie będzie przyjemna dla pasażerów. Ich brak rozwagi zagraża pozostałym uczestnikom ruchu, bowiem często doprowadzają do kolizji. Brak respektu wobec przepisów drogowych także nie zalicza się do kanonu pożądanych cech i powinien dyskryminować kandydatów na kierowców zanim wsiądą do samochodu. Dlatego jeżeli posiadasz którąś z powyższych cech przemyśl decyzje o podjęciu nauki jazdy dwa razy. Być może musisz najpierw popracować nad swoim charakterem, a dopiero później zacząć ubiegać się o prawo do prowadzenia pojazdu.