Szkoła wyższa – renoma w oczach pracodawcy
Ukończenie studiów inżynierskich, licencjackich i magisterskich nie jest bez znaczenia. Dyplomy świadczą o stopniu wykształcenia potencjalnego pracownika. Jednakże, czy pracodawcy spoglądają na instytucje wydające ten dokument? Czy przywiązują duże znaczenie do faktu ukończenia przez kandydata państwowego uniwersytetu lub prywatnej szkoły wyższej? Pracodawca vs. Szkoła wyższa
Warto podkreślić, że dla każdego pracodawcy istotne są umiejętności, kwalifikacje i doświadczenie wcześniej zdobyte przez każdego rekrutowanego kandydata. Są one weryfikowane podczas rozmów kwalifikacyjnych, dlatego nie warto ich fingować. Zwraca się uwagę na to, w jakich miejscach wcześniej potencjalny pracownik wykonywał pracę i na czym polegały przypisane mu zadania. Interesująca pozostaje także kwestia powodu zmiany miejsca pracy.
Nie zawsze wynika ona z woli samego kandydata. Czasem jest on zwalniany w wyniku upadku przedsiębiorstwa lub ze względu na podjęte przez niego różnego typu przewinienia. Warto się z nimi zapoznać i wie o tym każdy, profesjonalny pracodawca. Pyta się również o podwody, dla których dana osoba postanowiła aplikować do konkretnej instytucji publicznej lub prywatnej. Pracodawcy i rekruterzy spoglądają również na dyplom nadający tytuł naukowy i zawodowy kandydatowi. Tutaj pojawia się kwestia sporna. Przez dług czas panowało przeświadczenie, iż znacznie lepiej kończyć studia na renomowanym uniwersytecie państwowym i najlepiej w trybie stacjonarnym.
Niestety tryb ten często uniemożliwiał zdobycie doświadczenia, co podważałoby szansę na przedstawienie potencjalnemu pracodawcy ciekawego cv. Dlatego wiele osób chce obecnie studiować niestacjonarnie. Funkcjonuje dziś wiele prywatnych szkół wyższych, które przez długi okres czasu były postrzegane negatywnie. Uważano, że w gorszym stylu przekazują one wiedze. Teraz argument ten traci na znaczeniu. Dobra, niepubliczna placówka daje często szereg wielu możliwości mających wpływ na pozytywne kształtowanie doświadczenia zawodowego, jakie jest istotne na rynku pracy. Dlatego nie należy przejmować się tym stereotypowym myśleniem.
Warto jednak przy wyborze szkoły wyższej zastanowić się nad jej wyborem, analizując plusy i minusy tego rozwiązania. Ponieważ zdarzają się placówki, które nie cieszą się zbyt dobrą opinią na rynku pracy.