Nauka jazdy – budowa samochodu

Nauka jazdy – budowa samochodu

Podczas egzaminu teoretycznego i praktycznego, a także w późniejszej praktyce kierowca musi znać bardzo dobrze budowę samochodu. Dzięki tej wiedzy wie, co należy naprawić w pojeździe i co konkretnie uległo zepsuciu. Mimo, że na drogach porusza się wiele typów samochodów wszystkie posiadają elementy wspólne, z którymi trzeba się dokładnie zapoznać.

Samochodowa anatomia

Na pierwszy rzut oka samochód składa się z:czterech kół, korpusu, drzwi, dachu, lamp.

Jednak nie sa to elementy, dzięki którym może się sprawnie poruszać i dowozić kierowcę oraz jego pasażerów od celu A do celu B. Za serce pojazdu uważa się silnik, jaki odnajdziemy po podniesieniu maski. Jego zepsucie oznacza brak możliwości pokonania wybranej trasy. Warto podkreślić, że każdy pojazd składa się z kilku istotnych układów, jakie zostaną opisane poniżej.

Układ hamulcowy, uratował już niejednego kierowcę przed wypadkiem zatrzymując pojazd. W jego składzie znajdziemy nie tylko hamulce, ale również pompę hamulcową, przewody, tarcze, klocki hamulcowe i zwalniacze. Zdolność nabierania coraz większej lub mniejszej prędkości samochody zawdzięczają elementom wchodzącym w układ napędowy i układ przeniesienia. To wśród nich znajduje się m.

in. często psujące się sprzęgło, koła, opony i skrzynia biegów. Kierownica, która odpowiada za prowadzenie samochodu jest powiązana ściśle z układem kierowniczym. Natomiast układ instalacji elektrycznej zawiera kierunkowskazy, wszelkie oświetlenie i istotny akumulator.

Z każdym z wymienionych układów zapoznają się szczegółowo kursanci w czasie nauki jazdy. Nie warto lekceważyć tej wiedzy, bowiem w codzienności może się przydać każdemu w najmniej oczekiwanym momencie.